Какво представлява гипсокартонът?
Гипсокартонът е строителен материал, който се състои от гипс с картон, залепен от двете страни. Неговото пряко предназначение е за облицовка на стени, прегради, подравняване на тавани и др.
Всичко това работи с така нареченото „сухо“ вътрешно довършване. Картонената повърхност е подходяща за боядисване или нанасяне на мазилка, тапети, както и залепване на плочки.
Гипсокартонът е изобретен в Америка. Първите му варианти се появяват през 19-ти век, когато собственикът на хартиената фабрика Sackett търси нова употреба на хартията и съответно нови пазари. Тук той е първият и изобретява строителна плоскост от хартия и гипс. Днешният гипсокартон е изобретен по-късно и отново от американеца Уцман.
Ние сме търговска фирма Естро и нашата цел е намирането на оптимално решение за всеки конкретен проект. За връзка с нас: (+359) 89 664 2072.
Състав и видове гипсокартон
Съставът на гипсокартона включва гипс (приблизително 93%) и хартия (приблизително 6%), останалите 1% от състава са вода, нишесте и повърхностно вещество. Поради този си състав гипсокартонът е екологично чист материал и се препоръчва за довършване на жилищни помещения.
На пазара се предлага:
- обикновен гипсокартон (гипсокартон),
- устойчив на влага (GKLV),
- огнеупорен (GKLO).
Влагоустойчивият гипсокартон се използва на места с висока влажност. Огнеупорният гипсокартон се използва на места с повишени температури, например до камина.
Огнеупорният гипсокартон е покрит със състав, който предпазва картона от изгаряне, а устойчивият на влага гипсокартон съдържа вещества, които предотвратяват растежа на гъбички и разлагането на картона от влага. Но все пак е по-добре да се осигури изпускателна вентилация в помещение, коетомима висока влажност. А използването на гипсокартона в помещение с повишена температура може да доведе до изсъхване на листовете и съответно до намаляване на якостта. Огнеупорните листове гипсокартон са маркирани в червено, а влагоустойчивите листове гипсокартон – в синьо.
Работа с гипсокартон
Гипсокартонът обикновено се фиксира или с гипсови мастики (подходящи за стени), или върху рамката с винтове (използвани за стени и тавани). Рамката е прикрепена към основата (стена или таван) и обикновено за рамката се използва дървена греда или метален профил.